بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کیوی پلاست کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه محصولات یکبار مصرف و محصولات بهداشتی

بازیافت نایلون

بازیافت نایلون
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/03/18 0 نظر

بازیافت نایلون یکی از مهمترین و پرکاربردترین مباحث هم در حوزه ی محیط زیست و صنعت میباشد. نایلون نوع خاصی از پلیمر ترکیبی است که توسط بشر ساخته شده است.

نایلون چیست؟

قبل از شروع بحث بازیافت نایلون با ماهیت نایلون آشنا شوید. نایلون نوع خاصی از پلیمر ترکیبی است که توسط بشر ساخته شده است و طی یک سری آزمایش ها به صورت تصادفی به دست آمده است. نایلون در طبیعت یافت نمیشود. کربن؛ هیدروژن؛ اکسیژن و نیتروژن مواد اصلی تشکیل دهنده ی نایلون هستند. نایلون یک اختراع خارق العاده است که احتمالاً همه کاره ترین ماده مصنوعی جهان است با این وجود استفاده و بازیافت نایلون از مباحث مورد اختلاف بین اهالی صنعت و فعالین محیط زیست میباشد.

تفاوت نایلون ها:

تفاوت در کیفیت و مرغوبیت نایلون ها است. نایلونهای درجه یک از مواد اولیه اتیلن های سبک و سنگین  تهیه میشوند حال آنکه نایلونهای درجه 2 و 3 از بازیافت نایلونهای درجه 1.

محصولات پیشنهادی : محصولات بهداشتی 

تفاوت ظاهری نایلون درجه 1 و نایلون بازیافتی:

از آنجا که برای بازیافت نایلون ماده اولیه ی آن حرارت مجدد میبیند خاصیت آنتی اکسیدان آن که در مواد اولیه ی پلاستیکی وجود دارد از بین میرود و محصول تیره تر و کدرتر میشود و از این طریق به راحتی قابل تمیز و تشخیص هستند. 

کاربرد نایلون بازیافتی:

نایلون بازیافت شده به هیچ عنوان برای مواد مصرفی خوراکی و حساس یا حتی برای تبلیغات کالا که باعث تداعی شدن بی کیفیتی محصول میشود توصیه نمیشود و بازیافت نایلون تنها مصارفی مشابه ساخت کیسه زباله دارد و این اصل در محصولات فروشگاه اینترنتی کیوی پلاست نیز برقرار است.

 

نایلون و محیط زیست:

نایلون هم مانند سایر مواد هم خانواده ای خود یعنی پلاستیک  ، نایلکس و سلفون در طبیعت تجزیه نمیشود و صدمات جبران ناپذیری را بر محیط زیست، انسان و حیوان وارد میسازد.  سالانه حجم زیادی از این مواد در طبیعت ،  خشکی و در دریاها رها شده و موجب مرگ آبزیان و سایر جانداران میشود. از این رو اهمیت جمع آوری و بازیافت نایلون، این دستاورد بشری که در موارد زیادی مفید و سودمند بوده است آشکار میشود و نیاز به مدیریت قوی در این حوزه به وضوح دیده میشود.

بازیافت نایلون:

تاکنون گمان میرفت، فراگیر شدن نایلون در محیط زیست به طور اجتناب ناپذیری از نقاط ضعف این ماده ی پرکاربرد  باشد. نایلون به عنوان یک پلیمر، به راحتی خراب نمی شود. بنابراین وقتی به محل دفن زباله و آبراه های ما وارد میشد با مشکل جدی مواجه میشدیم . اما با مرسوم شدن مدلهای اقتصادی نوین که به حوزه ی مواد تجزیه ناپذیر نیز راه یافته است  چرخه ی استفاده – دفن، تبدیل به چرخه ی استفاده – بازیافت، شده است.

فرهنگ سازی در بازیافت نایلون

علاوه بر آن نایلون این امتیاز را نسبت به مواد غیر قابل تجزیه ی دیگر مانند شیشه و فلزات دارد که فلز و شیشه نیاز به درجه حرارت بالا برای بازیافت شدن دارند اما نایلونها چنین نیستند و در دمای بسیار پایین تری ذوب میشوند. با این حال از دیگر مسائل پیش رو در بازیافت نایلون، این است که آلاینده های ارگانیک میتوانند در آن نفوذ کنند و زنده بمانند پس چالش پیش رو برای انجام  این چرخه تمیز کردن نایلون استفاده شده است که نیاز به دستگاهها و تکنولوژی مناسب خود برای عبور از این مانع دارد.

مراحل کلی بازیافت :

1) یقیناٌ اولین و موثرترین قدم در این مسیر فرهنگ سازی در جامعه و همکاری مصرف کنندگان است که از طریق مدارس ، رسانه ها و فضای مجازی شکل میگیرد .

2 ) فراهم کردن بازیافت مصرف کنندگان و امکانات مناسب برای نگهداری.

3 ) جمع آوری منظم و قابل قبول مواد بازیافت جمع آوری شده توسط مصرف کننده.

4 ) در اختیار داشتن تکنولوژی های مناسب و به روز و استفاده از آنها برای تبدیل نایلون بازیافتی به مواد قابل استفاده ی جدید

نظرات

captcha Refresh