بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کیوی پلاست کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه محصولات یکبار مصرف و محصولات بهداشتی

پلاستیک یا نایلون چگونه ساخته می شود؟

پلاستیک یا نایلون چگونه ساخته می شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/06/17 0 نظر

 نایلون یا پلاستیک به عنوان یکی از مهمترین اکتشافات قرن بیستم محسوب می‌ شود. برای اینکه بدانیم نایلون چگونه ساخته می شود باید به متریال به کار رفته در ساخت آن اشاره نماییم. این ماده شیمیایی به عنوان یکی از انعطاف پذیرترین، مقاوم ترین و محکم ترین مواد امروز در اختیار مردم قرار می ‌گیرد.

نایلون یا پلاستیک به عنوان یکی از مهمترین اکتشافات قرن بیستم محسوب میشود. برای اینکه بدانیم نایلون چگونه ساخته میشود باید در این مقاله کیوی پلاست به متریال به کار رفته در ساخت آن اشاره نماییم. این ماده شیمیایی به عنوان یکی از انعطاف پذیرترین، مقاوم ترین و محکم ترین مواد امروز در اختیار مردم قرار میگیرد. نایلون با استفاده از مواد مختلفی مانند نفت خام، هوا، گاز طبیعی، آب، زغال سنگ و فرآورده های جانبی کشاورزی تولید و در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد.

در حالت کلی نایلون از دو ترکیب شیمیایی به نام های هگزا متیل دی آمین و اسید آدیپیک تولید میشود. کربن، هیدروژن و نیتروژن مواد تشکیل دهنده هگزا متیل دی آمین محسوب میشوند علاوه بر این اسید با بهره‌ مندی از اکسیژن، هیدروژن و کربن دارای ترکیبات به خصوصی جهت ساخت نایلون خواهد بود.

 

نایلون چگونه ساخته میشود و ترکیبات آن کدامند؟

همانگونه که عنوان کردیم برای بیان اینکه نایلون چگونه ساخته میشود ابتدا به بررسی مواد تشکیل دهنده آن می پردازیم. مواد شیمیایی که در ساخت نایلون کیوی پلاست به کار میروند با ایجاد ترکیبی مناسب میتوانند یک محصول با کیفیت برای ما تولید کنند. محلول حاصل شده از ترکیب اسید ادیپیک و همچنین هگزا متیلن دی آمین را در یک دستگاه گرم کننده قرار داده و تحت فرآیندی خاص آماده تولید محصول میکنند. محلول حاصل از این ترکیب سپس تحت فشار و توسط دستگاه های مناسب حرارت داده میشوند. حال با جدا شدن آب از این ترکیب میتوان مولکول های درشت تری را با اتصال مولکول های کوچک به وجود آورد. این روش را که پلیمریزاسیون میگویند به عنوان مهمترین روش تولید پلاستیک و نایلون میشناسند.

 

مقاله پیشنهادی : تفاوت نایلون با نایلکس

 

پس از انجام این مراحل و ساخته شدن محلول و ترکیب مورد نظر، محصول ایجاد شده را در ماشین های مخصوص وارد میکنند. در نهایت محصول ایجاد شده به شکل رشته های نایلونی با خروج از ماشین به مرحله بعدی فرستاده میشوند. حال در این مرحله رشته نایلونی سرد با تقسیم شدن به قطعات کوچکتر روند تولید نایلون را طی میکنند.

تارهای نایلون به شکل ظریف و مذاب با خروج از نخ ریس با هوا تماس پیدا کرده و سخت میشوند. الیاف نایلونی ایجاد شده با پیچیدن به دور قرقره های مخصوص، تحت کشش قرار میگیرند. در این مرحله با عبور دادن الیاف نایلون از میان غلتک های کشش، الیاف نایلونی موجب مرتب شدن رشته های نایلونی میشود.

حال با به هم چسبیدن مولکول ها، یک رشته نایلونی محکم تولید شده و محصول نهایی در اختیار شما قرار میگیرد.

 

خصوصیات الیاف نایلونی

 

خصوصیات الیاف نایلونی

الیاف نایلونی بسیار بادوام بوده و در برابر فرسودگی، پوسیدگی، انواع روغن ها و مواد پاک کننده مقاومت بسیار بالایی دارند. علاوه بر این نایلون میتواند در برابر کشش مقاومت داشته و در برابر نفوذ آب نیز مقاومت مناسبی دارد. نایلون ها در برابر درجه حرارت زیاد نیز تحمل مناسبی داشته و در هنگام مواجهه با بسیاری از مواد شیمیایی به بهترین شکل عمل میکنند.

 

موارد استفاده از نایلون

صنایع و مشاغل بسیاری میتوانند از نایلون استفاده کنند. امروزه در ساخت انواع طناب، البسه، تور ماهیگیری، چتر نجات، اسباب بازی، قطعات کوچک ماشین آلات و کفپوش از نایلون استفاده میشود. نایلون و پلاستیک با استانداردهای مناسب و دوام و استحکامی که دارند به بهترین شکل میتوانند پاسخگوی نیازهای شما باشند. ما در مجموعه کیوی پلاست با بهره مندی از نایلون با کیفیت بالا و قیمت مناسب خدمات ویژه ‌ای به شما ارائه میدهیم.

 

 

 

 

محصول پیشنهادی:  نایلکس فانتزی گلناز

 

 

 

 

 

خرید نایلون

چنانچه خسته خرید و استفاده از نایلون را دارید میتوانید از خدمات مجموعه کیوی پلاست استفاده نمایید. ما در این مجموعه نایلون را با قیمت مناسب و کیفیت بالا در اختیار شما قرار میدهیم.
 

نظرات

captcha Refresh