بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کیوی پلاست کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه محصولات یکبار مصرف و محصولات بهداشتی

آیا محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر هستند؟

آیا محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر هستند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/03/18 0 نظر

محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر با منشا گیاهی، قابل تجزیه و دوستدار سلامتی انسان ها و محیط زیست میباشند. در ساخت چنین محصولاتی از پلیمرهای گیاهی مانند ذرت، سیب زمینی، نیشکر و گندم استفاده میکنند.

محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر

امروزه استفاده از محصولات یکبار مصرف بسیار همه گیر شده است و ایران پنجمین کشور در جهان است که مصرف سرانه ی آن در این زمینه بسیار بالا است، البته بیشتر در زمینه ی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی. به طور کلی جنس ظروف یکبار مصرف ممکن است از پلاستیک، کاغذ، مقوا، آلومینیوم و یا با منشا گیاهی باشد. اما چرا استفاده از این محصولات افزایش یافته است؟

زیرا استفاده از ظروف یکبار مصرف بسیار آسان است، قیمت آن ها در مقایسه با ظروف دیگر ارزانتر و مناسب تر است و سایز و شکل قالب های آن ها بسیار متنوع است.

محصولات یکبار مصرف به دو گروه تقسیم میشوند:

 1. تجزیه پذیر

2. تجزیه ناپذیر

محصولاتی که از کاغذ و مقوا و مواد گیاهی مانند ذرت و نشاسته ساخته میشوند به دلیل این که در ساختارشان ازپلاستیک استفاده نشده است تجزیه پذیر هستند و به طبیعت و سلامتی انسان ها هیچ آسیبی نمی رسانند؛ پس تمامی این محصولات در گروه محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر قرار میگیرند.

محصولات یکبار مصرف تجزیه پذیر با منشا گیاهی، قابل تجزیه و دوستدار سلامتی انسان ها و محیط زیست میباشند. در ساخت چنین محصولاتی از پلیمرهای گیاهی مانند ذرت، سیب زمینی، نیشکر و گندم استفاده میکنند. 6 تا 8 ماه طول میکشد تا این محصولات جذب طبیعت شوند و به عبارتی ساده تر تجزیه شوند.

هر کشوری ممکن است با توجه به سرمایه و پوشش گیاهی ان کشور یکی را منشا ساخت چنین ظروفی قرار دهد؛ به عنوان مثال کشوری که تولید گندم آن زیاد است از گندم و کشوری که تولید سیب زمینی آن زیاد است از سیب زمینی استفاده میکند. در کشورمان به دلیل تولید فراوان ذرت، در ساخت محصولات یکبار مصرف سازگار با محیط زیست از آن استفاده میکنند. نکته ی جالب توجه این است که در ساخت چنین ظروفی با منشا های گیاهی محدودیتی وجود ندارد و تولید تمامی محصولات با هر طرح و شکل و قالبی بسیار آسان و امکان پذیر است. پلیمر های استفاده شده در چنین ظروفی کاملا خنثی و بدون ضرر هستند.

محصولات یکبار مصرف تجزیه ناپذیر کدامند؟

محصولات ساخته شده از پلاستیک نه تنها تجزیه ناپذیر هستند بلکه برای سلامتی نیز بسیار مضر هستند و از مضرات کوتاه مدت محصولات یکبار مصرف تجزیه ناپذیر میتوان به بروز سرطان اشاره کرد و در استفاده ی دراز مدت از ظروف پلاستیکی تغییرات در ژنتیک ایجاد میکند؛ به خصوص امروزه بسیاری از سودجویان از مواد اولیه ی درجه دو و ترکیبی برای ساخت چنین محصولاتی استفاده میکنند و گاهی هم ترکیباتی توسط کارخانه اضافه میشود که آن هم بسیار مضر و خطرناک است.

 قبل از خرید محصولات یکبار مصرف به نکات زیر توجه کنید:

  • حتما اولین گزینه ی انتخاب شما محصولاتی باشد که مواد تولید کننده ی آنها تجزیه پذیر هستند.
  • حتما از ظروفی که بی رنگ و شفاف هستند استفاده کنید.
  • اگر قرار است از این محصولات برای غذاهای داغ و گرم استفاده کنید حتما از ظروفی خریداری کنید که علامت pp  را داشته باشند. ( دمای بالای 70 درجه )
  • اگر قرار است برای غذاهای سرد و یا با دماهای عادی استفاده شوند حتما باید دارای علامت ps باشند. ( دمای پایین تر از 70 درجه ) 
     

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات