بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کیوی پلاست کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه محصولات یکبار مصرف و محصولات بهداشتی

فواید و مضرات پلاستیک

فواید و مضرات پلاستیک
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/23 0 نظر

محصولات پلاستیکی به دلیل تنوع رنگ و زیبایی همیشه جز علایق خانم‌ها است. این محصولات به دلیل استحکام و دوام در صنعت خودروسازی هم استفاده میشود. اما مضراتی هم دارد از قبیل آزاد کردن مواد شیمیایی هنگام سوزاندن، مضر بودن برای طبیعت و جانوران، تجزیه‌ناپذیر بودن. اما میتوان با خرید محصولات پلاستیکی تجزیه‌پذیر از این مضرات جلوگیری کرد.در این مقاله به‌صورت خلاصه درباره‌ی فواید و مضرات پلاستیک صحبت میکنیم.

فواید و مضرات پلاستیک که تا امروز از آن بی‌خبر بودید

محصولات پلاستیکی به دلیل تنوع رنگ و زیبایی همیشه جز علایق خانم‌ها است. اما آیا این محصولات زیبا و رنگارنگ مضراتی هم دارند؟ در این مقاله کیوی پلاست شما را با فواید و مضرات پلاستیک که تا امروز از آن بی خبر بودید آشنا میکنیم.

 

فواید پلاستیک

محصولات پلاستیکی بر خلاف محصولات یکبار مصرف به دلیل کیفیت و عمر بالا، زیبایی و قیمت مناسب همیشه بسیار موردتوجه هستند. از پلاستیک برای تولید انواع لوازم‌خانگی از ظروف گرفته تا کیسه‌های نایلونی و برای مصارف صنعتی از لوازم یخچال گرفته تا ساخت اتومبیل و هواپیما استفاده میشود.

 پلاستیک به دلیل استحکام و دوام مکانیکی بالا در مصارف خانگی و صنعتی بسیار موردتوجه است. جالب است بدانید که از این نظر پلاستیک با فولاد مقایسه شده و حتی از آن پیشی گرفته است. دلیل آن هم وزن کم پلاستیک نسبت به فلز است. به همین دلیل در صنعت خودروسازی برای محافظ گلگیر عقب، قاب پلاک خودرو و... از آن استفاده میشود. بعلاوه پلاستیک مانند فلز دچار خوردگی نمیشود و در برابر تهاجم اسیدها و بازها مقاوم است.

به تازگی پلاستیک‌هایی وارد بازار شده‌اند که قابل بازیافت نیز هستند. پس میتوان با خرید پلاستیک قابل بازیافت خیالتان بابت عدم ایجاد خطرات زیست‌محیطی راحت باشد.

اگر هم بابت BPA موجود در پلاستیک نگران هستید دقت کنید که پلاستیک BPA-FREE تهیه کنید. هم‌اکنون محصولات مربوط به نوزادان و کودکان اغلب از این نوع هستند.

برخی پلاستیک‌ها رسانای ضعیف گرما هستند. میتوان از این دسته پلاستیک برای ساخت دسته ظروف و قابلمه و کتری و... استفاده کرد.

پلاستیک‌ها رسانای ضعیف برق هم هستند به همین دلیل در ساخت لوازم برقی هم کاربرد زیادی دارند.

 

مضرات پلاستیک

یکی از معایب مهم پلاستیک محدوده کوچک ثبات دمای آن است. یعنی در برابر سرما میشکند و با گرمای زیاد ذوب میشود. اما ظروف پلاستیکی در بازار وجود دارد که میتوانند دمای خیلی پایین و دمای بالا را تحمل کنند. این ظروف را با عنوان ظروف فریزی که میتوان از آن در مایکروفر هم استفاده کرد؛ میشناسیم.

پلاستیک هنگام سوختن، مواد سمی و دود تولید میکند. ازاین‌رو اگر قابل بازیافت نباشد سوزاندن آن‌هم کار مشکلی است و به طبیعت آسیب زیادی میزند. گرچه باوجود پلاستیک‌هایی از نوع قابل بازیافت میتوان این مسئله را حل کرد.

زباله‌های پلاستیکی! این زباله‌ها خطر بزرگی برای طبیعت هستند. از مرگ پرندگان و آبزیانی که از آن‌ها تغذیه میکنند تا ایجاد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا. ریختن پلاستیک در آب دریا نه‌تنها موجب مرگ آبزیان میشود بلکه در تولید مثل آن‌ها هم خلل ایجاد میکند. بدین ترتیب چرخه طبیعی زندگی موجودات به هم میخورد.

 

 

 

 

محصول پیشنهادی:  بادکنک super بسته 100 عددی

 

 

 

 

 

پلاستیک میتواند مانع نفوذ آب باران به زمین شود. این امر دو مشکل به همراه دارد: اول اینکه گیاهان و درختان آن منطقه به دلیل عدم دریافت آب کافی از خاک به‌خوبی رشد نمیکنند. مورد دوم ایجاد سیلاب‌های عظیم حاصل از آب باران است. عدم نفوذ آب در زمین باعث کم‌آبی هم میشود زیرا چشمه‌های آب زیرزمینی خالی می مانند.

 

خرید پلاستیک

حال که با فواید و مضرات پلاستیک آشنا شدید میتوانید با خیال راحت درباره خرید آن تصمیم بگیرید. البته علیرغم مضرات پلاستیک، میتوان از پلاستیک‌های سالم و دوستدار طبیعت و انسان استفاده کرد.

در فروشگاه کیوی پلاست میتوانید بهترین محصولات پلاستیکی را تهیه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات